Avaleht

TERE TULEMAST!

ARMSAD KÜLALISED

ANGLA TUULIKUMÄE PERE PUHKAB AASTAL 2018 
15. JAANUARIST  KUNI  11. VEEBRUARINI.

OOTAME TEID KÕIKI TAAS ALATES 12. VEEBRUARIST.

SOOVIME   KAUNIST JÕULUAEGA JA TOREDAT UUT AASTAT!

Sel ajal saab meiega ühendust  kirjutades  angla@kylastuskeskus.ee või
helistades   tel      5199 0265  ja   5050 434


TUULIKUMÄGI ON AVATUD 2017:
01.septembrist 30.septembrini   9.00-18.00
01.oktoobrist 30.aprillini         9.00-17.00
01.maist 31. augustini            9.00-20.00.


OLETE OODATUD MEIE  TOREDATELE ÜRITUSTELE!

 
Hei  Hei!
Tere tulemast
ANGLA TUULIKUMÄE JÕULUMAALE


Angla jõulupere kutsub lasteaia-ja koolilapsi, ettevõtteid ja huvikeskusi
01.-22.dets.  Angla tuulikumäele
 
Programmi ajad algusega 10:00 ja 14:00.
Nobematel kirjapanijatel võimalus kellaaega ka ise kokku leppida!
 
Pereetendused 23.12. algusega kell 14:00 ja
26.12. algusega kell 12:00
 
Pilet lapsele ja täiskasvanule 5 €  Perepilet 15 €
 
Võta ühendust  5199 0265  või 
angla@kylastuskeskus.ee
Lisainfo  www.anglatuulik.eu

 
PROGRAMM
 
2 põneva tunni jooksul:

  • lähme külla Päkapikk Mammale, kes kraasib villa, ketrab vokiga lõnga ja  koob lastelastele jõulukingitusteks sooje villaseid sokke 
  • piilume Päkapikk Pille-Riini peent näputööd, kes oma armsale emale jõulukingituseks pärlikeed ja jõuluehteid valmistab. Saame teada saladuse, kuidas pehmest villapallist kaunid pärlid valmivad.
  • kutsub lapsi oma töökotta Päkapikk Ülemmeister, kellel on just käsil kingituste meisterdamine: vanaisale mehine pudrulusikas ja pojale tuuleveski
  • küpsetame Leivatoas maailma maitsvamast piparkoogitaignast piparkooke ja väikseid siilipoisse emale-isale jõulukingituseks
  • koogikeste ahjuplaadil küpsemise ajal, lähme susside vaiksel sahinal Jõulukorstnasse, kus Jõulumemmel on igale lapsele varuks väike üllatus ja räägime päris JÕULUIMEST!
  • maiustame leivatoas jõulupere külakostiga, keelekaste ja omaküpsetatud piparkookidega
  • heliseb ukse taga kelluke.... Oh rõõmu! Tuleb kauaoodatud Jõuluvana!
  • Palume Jõuluvana lahkelt tuppa ja lähme üheskoos Angla jõulukuuse alla.  Jõuluvana kava koos rahvalike laulumängude, nuputamise ja jõukatsumisega.
  • Tähelepanu!  Jõuluvana jagab  kingitusi ja kuulab jõulusalme, kui päkapikud on pakid enne juba kuuse alla toimetanud.
              IGALE OSALEJALE  MÄLESTUSEKS  MEIE JÕULUMAA KLEEPS.
 
        
Kaunist algavat jõuluaja ootust ja valgust südamesse!
  
SUVI ANGLA TUULIKUMÄEL:Pääsupojad pesas.


TULGE UUDISTAMA!  VIITE TUULIKU TIIVAD PÖÖRLEVAD.


 Viite talu pukktuulik:
Pukktuulik on ehitatud 1910. aastal, teda on  restaureeritud 2010. aastal. 2010. aasta restaureerimistööde käigus taastati vanade fotode abil uuesti tuuliku algne tiibade lahendus ja tuulik sai uue tammest traditsioonilise tõrvatud tiivavõlli. Viita tuuliku ehitas Mihhail Petrov. Tuuliku ehitusmeister oli Järiselt või Kärlalt. Mihhail Petrov suri 1942. aastal ja töö tuulikus võttis üle tema poeg Konstantin. Konstantini surma järel töötas tuulikus kuni kolhoosiajani tema tütar Liidia Petrov. Angla tuulikutemäel asuvatest tuulikutest on Viite tuulik vanuselt kolmas. Ülejäänud tuulikutest on Reinu pukktuulik ehitatud 19. sajandil, Laose pukktuulik 1880. aastal või varem, Vilidu pukktuulik 1913. aastal ja Tedre tuulik 1927. aastal.


                


Suviselt soe kevad on tuulikumäe loomad liikvele ajanud. Rõõmsalt hüppavad ringi jänkud, kitsepere näksib rohtu, kalkunid häälitsevad, part haudub pesal, kilpkonn peesitab kivil ja kalaparv sulpsutab tiigis.
Tulge jalutuskäigule ja uudistama meie väga põnevaid ekspositsioone Pärandkultuurikeskuses. Leidke aega meisterdamiseks käsitöökodades ning koduste söökide-jookide maitsmiseks. 

 
UUS!

PÄRIMUSTRADITSIOONE TUTVUSTAV PAKETT LASTELE

Sobib laste sünnipäevade sisustamiseks
Kava.
Pärimustraditsioone õpetavad tegevused: laul, rahvatants, rahvuslikud mängud, muinasjutuvestmine, muistendid, tegevused käsitöökodades: savikoda, vildikoda ja loovuskoda, Angla Tuulikumäe temaatikaga pildikonkurss
Kestus: 3 tundi . Võimalus tellida peolaud.


 

ASUKOHT: Saaremaa pealinnast Kuressaarest 40 km mööda Upa-Leisi maanteed sõites jõuad kauni Angla küla südamesse, kus on uue elu saanud 5 tuulepüüdjat - neli keeratava kerega pukktuulikut ja pööratava peaga kaheksatahuline hollandi tuuleveski.

 

VESKILUGU                                                                  

Sepapajas ja veskikojas ajatakse köige magusamad jutud 
(eesti vanasõna
)

Veskilugu Angla Tuulikumäel algab 19. saj. lõpukümnenditel. Tol ajal kasvatati igas talus teravilja, mis oli vaja peeneks jahvatada. Vallseljandikul jätkus piisavalt tuult üle põldude, puumaterjalist puudust ei olnud, samuti leidus tublisid veskimeistreid. Angla Tuulikumägi on aja kulgedes näinud nii paremaid kui halvemaid aegu: olnud nii kibekiire viljajahvatamise ja kohaliku seltsielu koht, kui ka II maailmasõja tallermaa. Kolhooside ajal tuulikud ühistati ja jäid seisma.  Hilisemal ajal võeti tuulikud Muinsuskaitse alla ja 1984 - 1985  restaureeriti, aga töökorda neist ühtegi ei seatud.

Aastatel 2008 - 2010 on renoveeritud kõik neli pukktuulikut ja hollandi tuuleveski. Vilidu tuulik jahvatab tuule jõul jahu ja hollandi tuuleveskis on neljal korrusel avatud piirkonna veskikultuuri ajalugu ja põllumajandust tutvustav ekspositsioon.

 

Projekti "Karja Põllumajanduse ja Pärandkultuurikeskuse väljaarendamine piirkonna konkurentsivõime tugevdamiseks" valmimist toetati Euroopa Regionaalarengu Fondist regionaalvaldkonna piirkondade konkurentsivõime tugevdamise meetme raames. Projekt algas 15.05.2008 ja lõppes 30.09.2010. Renoveeriti tuulikumäe kõik 5 tuulikut, ehitati parkla ja veevõtukoht ning  valmistati ja paigaldati ekspositsioon Hollandi tuulikus.

 

 

 

PÄRANDKULTUURIKESKUSE LUGU

Angla Tuulikumäe kompleksi üheks oluliseks osaks  on Angla Pärandkultuurikeskus, mis avati 18. juunil 2011.aastal Vabariigi Presidendi poolt.

Keskuse ehitamisel kasutakse ühe materjalina  425 miljonit aastat tagasi  tekkinud Jaagurahu lademe kivimit, milles on koralle, stromatopoore ja käsijalgseid.
 

Projekti "Angla Pärandkultuurikeskuse ehitamine" toetas regionaalvaldkonna piirkondade konkurentsivõime tugevdamise meetme raames Euroopa Regionaalarengu Fond. Projekt algas 01. aprillil 2009 ja lõppes 31. mail 2011.a. Ehitati valmis hoone, sisustati töötoad, soetati esitlustehnika ja korraldati esimene Angla pärimuspäev, mis on traditsiooniks saanud üritus.

2011.a. juunist alates saate Angla Tuulikumäe uues Pärandkultuurikeskuses  omandada rahvuslikke käsitööoskusi, osaleda rahvakultuuri tutvustavatel üritustel, maitsta Angla rukkileiba. Oluline koht meie tegevuses on õpetada lastele meie esivanemate käsitööoskusi.


 

   

 

 

 

 

 

 

 

     
Koduleht Elitec'st